دانشگاه فرهنگیان

پردیس فاطمه الزهرا اصفهان

مشروح سخنان دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)

 

مشروح سخنان دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) 2

مشروح سخنان دکتر خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) 2

 

باسمه تعالی
 
متن سخنرانی دکترحسین خنیفر در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای (زید عزه الشریف)
 
به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم
 
تاریخ 18/2/1397
 
دانشگاه فرهنگیان کل کشور پردیس نسیبه
 
 
سلام علیکم
 
الحمدالله رب العالمین و الصلاة و السلام علی الرسول الموید محمد بن عبدالله (ص)
 
السلام علی الرسول المجاب
 
خیر من مشی علی التراب
 
و سئل و اجاب
 
و نزل علیه الکتاب
 
و علی ابن عمه ابوتراب
 
معلم الخلق و الخلق و الشفیع یوم الحساب
 
قال رسول الله (ص)
 
بالتعلیم ارسلت
 
من برای آموزش برانگیخته شدم  ( بحارالانوار ج 1 ص 206)
 
      خدای را شاکریم که در هفته بزرگداشت مقام معلم و ایام شعبانیه میزبان رهبر آزاده و مقام عظمای ولایت در مکان مقدس تربیت معلمین کشورعزیز اسلامی مان و در سال مزین بنام «حمایت از کالای ایرانی»،« فکر ایرانی» و «آینده ایران و ایرانی» هستیم.
 
 تاریخ ملت شریف ما نشان دهنده این است که کشور ما "عریق"،  "قویم"  و "قدیم " در امر آموزش و پرورش و فن و حرفه مقدس معلمی است. لذا توجه به نظام آموزش و پرورش عامل توسعه است که از معبر تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می گذرد.
 
آقا و مولای ما:
 
مستحضرید که نظام تعلیم و تربیت امری "خطیر"، "ظریف" ، "حساس" و "بی بدیل" و تعیین کننده آینده هر ملتی و اوجگاه هر مملکتی است و معلمان قافله سالاران بارهای اندیشه و اعتبارات معنوی، دینی ، ارزشی و تمدنی در مسیر" انتقال ارزش ها" به ذهن تشنه و جستجوگر و پرسشگر و فعال دانش آموزان اند.که به حق «روح ملی» اند.
 
و باید علم ، ایمان، معنویت، عقلانیت، مهارتهای زندگی و کارآفرینی را در آنها نهادینه کنیم.  ما امروزه در نظام مقدس جمهوری اسلامی برای توسعه همه جانبه به نسلی و فراگیرانی " خلاق" ، "ژرف اندیش"  ،" جستجوگر" ، " پرسشگر" ، "حافظ "و محافظ قرآن" و "ارزش ها" نیاز داریم که هم " تدین "را پیشه سازند و هم "حب الوطن " و میهن دوستی را نصب العین قرار دهند و این مهم و در زمان حاضر نظام آموزش و پرورش کشور شکوهمند ایران اسلامی بیش و پیش از هر زمان دیگری تشنه ورود معلمان  "صالح " ، " عالم "، " مومن" ،" توانمند" ، "عامل  و "مسلح به دانش روز و مهارتهای زندگی و کار آفرین " است تا فرزندان پاک و مستعد این مرز و بوم را در عصر ملتهب هزاره سوم و" نیرنگستان عالم" به سوی آرامش و شکوفائی استعداد و "فرهنگستان" مطلوب (دین و علم و مهارت و میهن دوستی و فداکاری و تحول ) رهنمون سازند و البته باور ما این است که:
" ورود به کسوت معلمی یک توفیق است و نه یک اتفاق"
 و شعار ما نیز این است که:
 تربیت معلمی" قیمتی" مد نظر است      و " نه معلم به هر قیمتی".
 
رهبرا
 
دانشگاه فرهنگیان با(۹۸)پردیس و مرکز(۶۴) پردیس و (۳۴) مرکز در سطح (۳۱) استان و با (39000)  دانشجوی در حال تحصیل در زمان فعلی که 9000 فارغ التحصیل را در مهرماه ان شاءالله جهت ورود به کلاسهای درس در سال۱۳۹۷ خواهیم داشت در وضعیت فعلی و جاری این آمادگی را دارد تا علی رغم مضایق  شدید مالی :
 
1- برای مهرماه ۱۳۹۷ پذیرش (25000) دانشجوی معلم تازه نفس و در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از بین فرزندان برومند و ارزشی، واز طریق آزمون سراسری در  سال آتی را گزینش انتخاب و تربیت نماید .
 
2-  برای جذب، تربیت و بارآوری مناسب (25000) دانشجو معلم (ظرفیت خالی موجود فعلی) در این دانشگاه نیاز مبرم به التفات و عنایت ویژه حضرتعالی را می طلبیم تا ردیف استخدامی مورد نیاز از جانب سازمان امور اداری و استخدامی تخصیص یابد.
 
3- حمایت مالی و پای کار آمدن" قوای محترم  سه گانه" و " کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی " و  "شورای عالی انقلاب فرهنگی "  از دانشگاه فرهنگیان در این برهه زمانی بسیار حیاتی است.
 
4-   تقویت " زیرساخت های فیزیکی " و کالبدی( ۹۸ پردیس و مرکز) در سطح ۳۱ استان نیز نیاز به حمایت جدی دارد.
 
5-  التفات و عنایت خاص به بودجه این دانشگاه و تامین نیازها و تغییر نگاه از حداقلی به نگاه حرفه ای.
 
6-  آموزش و پرورش و تربیت معلمان شایسته برای رقم زدن توسعه بایسته و تربیت دانش آموزان فردای ایران اسلامی و مهذب، باید به صورت
" دغدغه ملی و اولویت نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت" قرار گیرد.
 
7-  در نظام آموزش و پرورش رکن اصلی معلم است که به دیگر عناصر موجود ، حیات دوباره روح و زندگی می بخشد
 جا دارد در یک  عزم و تصمیم ملی نسبت به" ترمیم حقوق "و حداقل های "استانداردهای"  این قشر نجیب و تلاشگر عرصه علم و دانش و مهارت توجه ویژه صورت گیرد.
 
8- برنامه افق مداری طراحی نموده ایم که برای( ۳۱) استان ( ۳۱ ) دانشگاه جامع تربیت معلم ایجاد کنیم که در فضای 60 تا ۱۰۰ هکتار برای هر استان تاسیس و با طراحی فاخر و حمایت خیرین استانی، برای همیشه ریشه نیاز و کمبود به معلم را به پایان برسانیم.
 
9-  دانشگاه فرهنگیان، این ظرفیت را دارد که از سال( ۱۳۹۷ )علاوه بر پذیرش (25000 ) معلم در( ۱۶) رشته برای( ۳۱ ) استان ، در سال های بعد نیز هر ساله ۱۵۰۰۰ معلم پذیرش نماییم و به نحو احسن مطابق آرمان
های انقلاب شکوهمند اسلامی و" منویات حضرتعالی" و در " طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی " که وارث خون پاک هزاران شهید و جانباز و آزاده و رزمنده است تربیت نماییم.
 
 رهبرا و مقتدای ما
 
تمام کشورهایی که مسیر توسعه را طی نمودند از مسیر توجه تام و تمام به آموزش و پرورش عبور نمودند و با حمایت تمام قد در اوج بحران ها و  نامرادی ها از خاکستر جنگ های خانمان سوز دوباره " ققنوس وار " برخاستند و دنیا را در برابر رشد شتابان خویش، انگشت به دهان نمودند و کلید واژه این فرآیند " رشد آموزش و پرورش " و حمایت تمام ارکان دولت ها از نظام تعلیم و تربیت و پرورش معلمان و وفادار و وطن دوست بوده است.
 
10- رصد مداوم رشد جمعیت دانش آموزی  کشورمان در افق سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۴ نشانگر رشد جمعیت دانش آموزی از (۱۲/۵)  دانش آموز فعلی به (۱۴/۵) میلیون دانش آموز در سال ۱۳۹۹ و قریب 16 میلیون دانش آموز  در افق سال ۱۴۰۴هجری شمسی است. و طبق گزارش مرکز طرح و برنامه و مدیریت منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش تا 8 سال دیگر  "دو سوم " معلمین شاغل فعلی بازنشسته خواهند شد و این دو سونامی پیش رو یعنی
الف) افزایش جمعیت دانش آموزی در دو افق ۴ ساله
ب)بازنشستگی بیش از" دو سوم " معلمین فعلی یعنی ۶۴۰،۰۰۰معلم از ۹۱۰،۰۰۰معلم حاضر نیاز به برنامه و آینده نگری جدی دارد و دانشگاه فرهنگیان آمادگی حل این نیاز ناظر بر تحولات جمعیتی و پاسخگویی به نیاز سالهای آتی را دارد.
 
11- دانشگاه فرهنگیان علاوه بر ماموریت اصلی خویش یعنی" تامین و تربیت و بارآوری منابع انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش " این آمادگی را نیز دارد تا در جهت "توانمندسازی مداوم ر و مستمر معلمان و مدیران و سایر منابع انسانی شاغل در آموزش و پرورش ،برنامه های متنوع و متعدد و وفق آرمانهای مقدس نظام جمهوری اسلامی و مبانی تعلیم و تربیت اسلامی و نظام ارزشی را به مرحله اجرا درآورد.
 
مولای ما:
 
مستحضرید که رسیدن به نظام تعلیم و تربیت ممتاز و در طراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران راه سختی پیش رو دارد گرچه نظام تعلیم و تربیت ارزشمند و فاخر ما پیشینه ارزشی و انقلابی و ایثارگری والایی دارد از جمله:
 
  تقدیم 36000 دانش آموز شهید
 
و ۵۰۰۰ معلم شهید
 
و 28000 معلم جانباز
 
و ۴۰۰۰ معلم آزاده
 
و 80000 رزمنده شاغل در کسوت معلمی 
 
و 16000 فرزند شهید شاغل در کسوت معلمی
 
و 18000 معلم خواهر و برادر شهید
 
و تعداد ۱۲۰۰ شهید تربیت معلم از افتخارات ماست.
 
این دستگاه فکری و تربیتی نیازمند به "حمایت همه جانبه"  دارد و نگاه فاخر و "نگره  خردمندانه" و" دلسوزانه" و راهگشای حضرتعالی هموار کننده مسیرهای صعب و سخت است.
 
ارشادات و سخنان و بیانات ارزشمندتان، شمع راه ما و حمایت ها و دلگرمی ها و الطافتان  نقشه راه ماست.
 
شناخت عمیق نظام آموزش و پرورش و بالاخص نقش و جایگاه معلمان در نگاه و کلام "ارجمند و آینده ساز " حضرتعالی مارا در " احیای نظام  تربیت معلم" شایسته همواره استوارتر می کند که از این "حمایت ر و  "عنایت " و " رعایت " و "هدایت"  حضرتعالی کمال تشکر و قدردانی را داریم.
 
و نرجوا من الله تعالی ان یوفقکم و یحفظکم و یدوم وجودکم لنا و للمسلمین کافة فی انحاء العالم
ان شاء الله
و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
حسین خنیفر


| شناسه مطلب: 104562

تعداد بازدید: 71 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران