دانشگاه فرهنگیان

پردیس فاطمه الزهرا اصفهان

به مناسبت گرامیداشت هفته سراهای دانشجویی با شعارسراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی پیشنهاد شد:
تقدیر از طرح ها، ایده ها، ابتکارات نو و تجربیات ارزنده و برتر پردیس ها و مراکز آموزشی استان ها

 

به مناسبت گرامیداشت هفته سراهای دانشجویی با شعارسراهای دانشجویی و حمایت از کالای ایرانی پیشنهاد شد:  تقدیر از طرح ها، ایده ها، ابتکارات نو و تجربیات ارزنده و برتر پردیس ها و مراکز آموزشی استان ها

 

 

 

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی، هفته خوابگاه های دانشجویی با شعار کلی سرا های دانشجویی و حمایت از کالای ایرانیاز روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه آغاز  شده و تا ۲۵ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

علی نژاد معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ضمن استقبال از طرح ها، ایده ها، ابتکارات نو و تجربیات ارزنده  و برتر همکاران و دانشجویان در خصوص سراهای دانشجویی اظهار کرد: در نشست معاونان دانشجویی سراسر کشور از برترین طرح ها و ایده ها از سوی دانشگاه ها  تقدیر می شود.

وی افزود:  برای هر یک از روز های هفته خوابگاه های دانشجویی عناوینی در نظر گرفته شده است، که انتظار می رود مدیران محترم استانی با فراهم نمودن شرایط و فضای با نشاط و مطلوب در هرچه شایسته تر اجرا نمودن برنامه ها با مشارکت فعال و پر رنگ دانشجومعلمان همکاری نمایند. 

دکتر علی نژاد ادامه داد: شعار روز اول، با نام «خلاقیت، کارآفرینی و حمایت از ایده های دانشجویی،» شعار روز دوم اردیبهشت «خیران، حامیان رفاه دانشجویان»، جمعه ۲۱ اردیبهشت «سراهای بانشاط با توسعه امکانات ورزشی»، شنبه ۲۲ اردیبهشت «اعتلای حقوق شهروندی، امیدی افرینی و انسجام ملی»، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت «بهداشت و تغذیه سالم»، دوشنبه ۲۴ اردیبهشت «دانشجو پیشرو در اصلاح الگوی مصرف» و سه شنبه ۲۵ اردیبهشت «مهارت های زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی» نامگذاری شده است.

 معاون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی که با دبیران مناطق ده گانه دانشجویی کشور و معاونان دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی صورت گرفته، در هفته سراهای دانشجویی، برنامه های متنوعی در زمینه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی در سراهای دانشجویی این موسسات برگزار می شود. دکتر علی نژاد همچنین در ادامه به برخی از  اهداف  رتبه بندی سراهای دانشجویی همچون موارد ذیل اشاره کرد:

ارتقای سطح کیفی سراها ی دانشجویی، اتخاذ تصمیم­ ها و سیاست­ ها بر اساس شرایط هر سرای دانشجویی، عادلانه سازی اعتبار در راستای تعمیر و تجهیز سراها، تبیین و تعیین وضعیت موجود و برنامه ریزی برای وضع مطلوب، نظارت دقیق تر بر نحوه هزینه کرد اعتبار تملک، تشویق و ترغیب مدیرانی که رتبه سراهای استا خویش را ارتقا بخشند، تعیین نرخ اجاره بها سرا ها در صورت نیاز، تعیین وضعیت سراهای دانشگاه فرهنگیان در بین سایر دانشگاه ها، بازسازی و بهسازی فضای سراهای دانشجویی، ایجاد بانک اطلاعاتی دقیق از فضاها، ظرفیت و امکانات سرا ها و شناسنامه ­دار کردن سراهای دانشجویی و ایجاد امکانی برای محققین جهت پژوهش ­های علمی برای بررسی اثر امکانات سرا بر مسائل دانشجویی مانند پیشرفت تحصیلی، وضعیت روحی، نشاط و شادابی، شخصیت، موفقیت و....

وی افزود: رتبه بندی سراهای پردیس های استانی بر اساس شاخص های وزارت علوم در حال انجام است و راستی آزمایی رتبه بندی سراها با همکاری نمایندگان وزارت علوم،نمایندگان سازمان مرکزی و دبیران مناطق ده گانه صورت می گیرد.

معاون دانشجویی دانشگاه در ادامه به برخی برنامه های پیشنهادی برای هفته سراهای دانشجویی به شرح ذیل اشاره کرد:

  • برنامه های فرهنگی،ورزشی

1) راه اندازی «بازارچه های دانشجویی» در محوطه سراها و عرضه تولیدات دانشجویی با هدف اشتغال زایی و حمایت از کالاهای ایرانی.

2) برپایی نمایشگاه صنایع دستی، سوغات اقوام ایرانی و دست ساخته های دانشجویی. توسعه و احیای فضای سبز سراها و همچنین ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در محوطه سراها و دانشگاه.

3) برگزاری مسابقات ورزشی افتتاح پروژه های عمرانی نظیر سالن ورزشی، اتاق تندرستی. بازدید دانشجویان از نقاط دیدنی شهر، برگزاری اردوهای درون شهری و دیدار از بناهای تاریخی.

4) اجرای مسابقات مختلف فرهنگی از جمله مسابقه قرآن، کتابخوانی، شعر، مقاله نویسی، خاطره نویسی و اهداء جوایز به دانشجویان برتر

5) برگزاری جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی با موضوع سرا و زندگی در سرای مطلوب دانشجویی. برگزاری جشنواره عکس، کاریکاتور و اجرای برنامه های هنری در سراها.

6) برگزاری نشست های خاطره گویی در عرصه ایثار و دفاع مقدس در سراها. ایجاد محلی در سراها به منظور ارائه و فروش محصولات سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگی و کتاب ها.

7) راه اندازی، تجهیز و تکمیل کتابخانه های سرا (مکاتبه و رایزنی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد عمومی کتابخانه ها).

8) ایجاد فرهنگ بهسازی و نظافت محیط سراهای دانشجویی (نظافت محوطه سراها به وسیله اداره سراها و نظافت اتاق ها با کمک دانشجویان).

9) انجام مصاحبه مطبوعاتی معاون دانشجویی (و فرهنگی) دانشگاه برای اطلاع رسانی و دعوت از مردم جهت مشارکت در امر سراسازی و ایجاد سرای خودگردان و غیر دولتی و بهره گیری از سنت حسنه وقف در زمینه سراسازی.

10) برگزاری ایستگاه های سلامت با انجام خدماتی همچون: واکسیناسیون آنفولانزا، واکسیناسیون هپاتیت، تعیین گروه خونی، تعیین فشار خون، قند خون و معرفی طب سنتی.

11) اهدای سبد کالا (فرهنگی، آموزشی، غذایی) به دانشجویان ساکن در سرا. برگزاری مراسم تقدیر و تجلیل از نیکوکارانی که به نحوی در توسعه فضاهای خوابگاهی مشارکت داشته اند.

12) تقدیر از سراداران نمونه غیر دولتی. اعلام فراخوان و دعوت از علاقه مندان بخش خصوصی برای مشارکت در ارائه خدمات سراهای دانشجویی.

13)تقدیر از مسئولان نهادهای شهری که در زمینه رفع مشکلات سراهای دانشجویی مساعدت کرده اند. طرح موضوع لزوم مشارکت عمومی در تأمین مسکن دانشجویی و ساخت سرا در خطبه های نماز جمعه شهرهای مختلف کشور به منظور ترویج سراسازی به عنوان ارزش اسلامی و نیاز ملی

14) تجلیل از خیران و افراد واقف در خطبه های نماز جمعه سراسر کشور. تقدیر از سرپرستان موفق سراهای دانشجویی.

15) بسیج عمومی برای نظافت کلی سراها و آراستن داخل و محوطه آن با حضور نمادین دانشجویان و مسئولان در غبارروبی نمازخانه یا مسجد سراها. تقدیر و معرفی دانشجویان فعال و موفق در عرصه های فرهنگی اجتماعی.

  • برنامه های آموزشی

1)برگزاری سخنرانی ها و کارگاه های آموزشی درباره آداب و رسوم اقوام ایرانی. برپایی کارگاه آموزشی برای سرپرستان سراها در موضوعات بهداشت فیزیکی و نگهداری سراها، مهارت های ارتباط با جوانان.

2)تهیه و توزیع ویژه نامه و کتابچه در حوزه ترویج و تبیین حقوق شهروندی، سازگاری با زندگی جمعی در سراها و ارتباط آن با مسائل درون سراها، موضوعات مرتبط با سلامتی، پخش و نصب بروشورهای حاوی نکات تغذیه ای و سلامتی.

3)برگزاری مسابقه آشپزی با اولویت غذای سالم و کم هزینه. انتخاب سرای نمونه و دانشجوی نمونه سراهای دانشجویی براساس نظرسنجی از دانشجویان و مسئولان سراهای دانشجویی.

4)آموزش بهداشت فردی و اجتماعی در سراهای دانشجویی. اجرای برنامه های آموزشی درباره نحوه امدادرسانی با کمک جمعیت هلال احمر.

5)آشنایی با آسیب های مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، قرص های روان گردان. حضور پزشکان و روان پزشکان در سراها و ویزیت دانشجویان به صورت رایگان.

6)دعوت از متخصصان تغذیه جهت ایراد سخنرانی. برگزاری سلسله جلسات و نشست حلقه های معرفت. کارگاه آموزشی و آشنایی با رژیم های تغذیه ای با حضور پزشک متخصص. برگزاری همایشی با عنوان شغلی برای من در تقویم آینده.

7)برپایی تریبون آزاد با جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئولان برای بیان مشکلات سراهای دانشجویی و ارائه راهکار. آموزش دانشجویان برای تغییر نگرش به امور مشاوره و آسیب شناسی اجتماعی و تشویق گروه هدف برای مراجعه به متخصصان.

8)برگزاری همایش یک روزه با عناوینی از قبیل: (خلاقیت، کارآفرینی و حمایت از ایده های دانشجویی- خیران، حامیان رفاه دانشجویان- سراهای با نشاط با توسعه امکانات ورزشی- اعتلای حقوق شهروندی، امیدآفرینی و انسجام ملی- سرای دانشجویی، بهداشت و تغذیه سالم- دانشجو، پیشرو در اصلاح الگوی مصرف- مهارت زندگی و استفاده آگاهانه از فضای مجازی).

 


| شناسه مطلب: 104788

تعداد بازدید: 67 | آخرین بازدید:
نظرات کاربران